TJAC6

Jak správně vybrat velikost dětských brýlí Tomato?


Pupillary Distance

Nevíte si rady s výběrem správné velikosti? Vůbec netušíte, co ta čísla v popisce znamenají? Nebo se chcete jen ujistit, že jste vybrali správně?

U brýlí Tomato je důležitá pouze šířka obruby, protože délku stranic si snadno upravíte přesně na míru - klidně můžete mít jednu nožičku delší než druhou, pokud jako já také nemáte ideální tvar lebky. Šířku obruby určíte pomocí tzv. PD, což je zkratka pro pupilární distanci. Nebojte se, pod tímto názvem se neskrývá nakažlivá tropická choroba, jedná se o vzdálenost vašich rohovek od středu kořene nosu. Uvádí se buď jako součet obou vzdáleností nebo pro každé oko zvlášť, pokud je mezi nimi výrazný rozdíl. Pro naše účely potřebujeme součet.

Pupilární distanci by vám měl sdělit váš oční lékař (bývá uvedena na předpisu na brýle pod zkratkou PD), případně vám ji změří ve kterékoliv optice. Ale pro orientační měření kvůli velikosti obruby si vystačíte i s pravítkem přiloženým ke kořeni nosu nad očima, zrcadlo nebo kamarád vám pomůžou odečíst vzdálenost oční rohovky od středu kořene nosu, když se díváte rovně před sebe.

Pupillary Distance

PD nám napoví, jak velké očnice by vaše obruba měla mít. A právě šířku očnice v milimetrech udává první číslo v popisu velikosti obruby. Pokud už nějaké brýle nosíte, stačí si přeměřit šířku skla v nich, pokud ne, v následující tabulce najdete orientační velikost vhodné obruby. Tabulka u jednotlivých velikostí uvádí FPD, což je vlastně „PD brýlí“, které počítá se šířkou můstku. Nejlepší je, pokud vaše PD odpovídá FPD brýlí, čím jsou si obě čísla bližší, tím lépe, znamená to, že vaše oči budou přesně ve středu očnice. Ale FPD může být až o 4mm větší a brýle stále budou dobře sedět, pokud máte širší tvar obličeje. Při výběru správné velikosti tedy přihlédněte i k orientačnímu věkovému rozmezí, které vám pomůže rozhodnout se, váháte-li mezi dvěma velikostmi. U velikostí v kategorii Junior „a více“ znamená, že brýle budou slušet i některým dospělým (já nosím například obruby TJBC1 ve velikosti 48 a bude mi už skoro 4x více).

Typ obruby Šířka očnice FPD Přibližný věk
Baby A 35 48 Méně než 6 měsíců
37 50 Do 1 roku
Kids A 37 51 1 až 2 roky
40 54 2 až 3 roky
43 58 4 až 5 let
45 61 6 až 8 let
Junior A 47 64 8 až 10 let
49 66 10 a více let
51 68 14 a více let
Junior B 46 63 8 až 12 let
48 65 10 a více let
50 68 12 a více let
52 70 14 a více let

Druhé číslo v popisce obrub udává délku stranice, to znamená délku ke koncovce za uchem. Nicméně stranice dětské obruby Tomato jsou nastavitelné, takže s tímto číslem si moc hlavu lámat nemusíte. Délka nožiček se upraví připevněním koncovky za uchem do jednoho z předvrtaných otvorů, pokud je i nejkratší délka stále příliš dlouhá, to znamená, že stranice nesedí přesně za uchem, jednoduše přebytečné dílky ucvaknete, aby bylo možno koncovku posunout blíže.

Pokud si stále nejste jistí, kterou velikost zvolit, zavolejte na 605747864 nebo napište na e-mail tereza@rajskebryle.cz, rádi vám poradíme. A pokud správnou velikost obruby netrefíme nebo pokud se ukáže, že růžová s kytičkami přece jen není to pravé, rádi vám obruby vyměníme za jiné (podrobnosti výměny najdete v sekci Jak nakupovat).